Je skutečně šetření efektivní?

Kdo z nás by si nechtěl šetřit. Ať už na nové auto, dovolenou, založení vlastní společnosti, svatbu nebo jenom i nějakou jinou věc, na kterou se těšil. Šetříme na rozličné věci, avšak šetříme skutečně efektivně? To je první otázka, na kterou bychom se měli všichni zeptat, protože ne vždycky to efektivní je. Jen si vezměte inflaci. Skoro sprosté slovo, kterým se ohánějí všichni, ale málokdo skutečně ví, co to znamená.
dolary a kufr.jpg
Pěkně jednoduše inflace znamená, že se hodnota vašeho majetku neustále snižuje. Samozřejmě, je to přeci jen trochu složitější proces. V rámci našeho krátkého povídání však nemusíme rozvádět více. Každý rok ztratí váš majetek tři procenta z hodnoty. Pokud tedy máte celkový majetek v hodnotě jednoho milionu korun, tak tři procenta činí třicet tisíc korun. Každý rok se ztratí neznámo kam. Nějaké tři procenta, říkáte si, co to je. Jenomže jakmile si to začnete představovat s číslicemi, je to trochu horší. Dejme tomu, že každý měsíc uspoříte nějaké tři tisíce, které si uložíte na účet. Každý rok jejich hodnota klesá. Stále tam budete mít tři tisíce, ale jejich hodnota bude hned o devadesát korun menší. To znamená, že si každý rok koupíte o devadesát korun méně věcí.
mince v dóze.jpg

Jsou to všechno malé počty

Ale počty nejvyššího významu. Jen si vezměte, že za pět let váš majetek bude o patnáct procent nižší (pokud tedy neinvestujete nebo nevyděláváte tolik, že vám to pokryje jak rostoucí inflaci, tak vaši vlastní spotřebu). A to už je pěkně veliké číslo. Jde nám o to, že člověk musí šetřit DOBŘE.
mužíček v penězích.jpg
Peníze by nikdy neměly ležet na účtu, ostatně vám o tom řekne mnohem více. I kupování oleje do zásoby je svým způsobem šetření. Namísto toho, abyste kupovali čím dál dražší olej, koupíte jej najednou ve velkém. V širším časovém horizontu tak ušetříte třeba pár stovek jenom za olej. A to už něco znamená. Peníze by se ale měly otáčet také samy – měli byste investovat a zajímat se také, jak můžete co možná nejlépe odolávat inflaci.

Kdo z nás by si nechtěl šetřit. Ať už na nové auto, dovolenou, založení vlastní společnosti, svatbu nebo jenom i nějakou jinou věc, na kterou…