Nezařazené

Bezbariérová Barka

Máte rádi divadlo? Určitě to je velmi specifická otázka. Jsou lidé, kteří si už dlouhá desetiletí platí předplatné a jsou lidé, kteří jednou za čas navštíví nějaké představení, ve kterém hostují slavní pražští herci a oni z toho pak mají kulturní zážitek ještě dlouhé týdny. Oba typy by nepochybně odpověděli jako ono, já mám rád divadlo.

Divadla jsou různá. Profesionální nebo amatérská. Ta profesionální se obvykle dělí na pražská, brněnská a oblastní, což trochu navozuje pocit diskriminace, protože i na oblasti se samozřejmě hraje prvotřídní divadlo a i v Praze a Brně se tu a tam hrají pořádné šunty.

Amatérská divadla jsou také velmi oblíbená. Zvláště v krajích, které jsou natolik zapadlé, že tam nemají ani to oblastní divadlo a místní lidé jsou skutečně závislí na produkci amatérských souborů. Nicméně výkon těchto těles může být samozřejmě překvapivě zdařilý.
 

I lidé s hendikepem chtějí hrát

Ovšem divadlo může být projevem k sebevyjádření také u lidí s hendikepem. Divadlo hrají lidé neslyšící, nevidomí, na vozíku i lidé s mentálním postižením. A třeba v Brně mají vozíčkáři přímo své vlastní bezbariérové divadlo příznačně pojmenované Barka. Určitě stojí za to ho někdy navštívit.

V divadle působí hned čtyři soubory, z toho dva angažující tělesně postižené umělce a dva angažující zdravé umělce amatéry.

Divadlo Járy Pokojského– integrovaný divadelní soubor, který angažuje herce s tělesným postižením

Protoy Boty– intergrovaný taneční soubor, který angažuje lidi s tělesným postižením

Filigrán– taneční soubor zaměřující se na moderní výrazový tanec

SUUD– amatérský divadelní soubor z Brna. Zkratka SUUD je akronym Spolek unikátně unylých divadelníků
 

Divadlo Barka ovšem nabízí zázemí i jiným hostujícím souborům, odehrávají se zde různé cestovatelské přednášky, hrají se zde divadelní představení nejen pro dospělé, ale také pro děti. Výhledově se můžete těšit například na divadélko Fortel, což je herecké amatérské těleso zdravých a nevidomých herců. 

Máte rádi divadlo? Určitě to je velmi specifická otázka. Jsou lidé, kteří si už dlouhá desetiletí platí předplatné a jsou lidé, kteří jednou za čas…