Nezařazené

Jak a komu pronajmout byt

Ať už máte dva byty z jakéhokoli důvodu, buď jste si našetřili dost peněz a investovali je do koupě bytu, aby Vaše děti jednou měli vlastní bydlení, nebo přesto, že byt máte, rodiče se odstěhovali na chatu či chalupu a svůj byt Vám přenechali (nevyplatí se ho prodávat), rozhodně se vyplatí ho pronajmout.

Nejdříve si musíte ujasnit, komu budete byt pronajímat, a to se v první řadě odvíjí podle velikosti bytu, pokud vlastníte garsonku, těžko ji pronajmete studentům, a zase naopak, pokud máte byt o dispozici 4+1, těžko po takovém bytě bude toužit člověk, který žije single.
V další řadě si ujasněte, zda byt pronajmete osobně nebo přes realitní kancelář, což je možná úspora času, nemusíte se o nic starat, ale lidé, kteří pronájem HLEDAJÍ, se takové formě spíše vyhýbají, realitní kancelář si za Vaší úsporu času chce pěkně namastit kapsu.
Pokud si ujasníte tyto priority, můžete přistoupit k výběru nájemníků:
 
Když budeme vycházet z velikosti bytu, např. 3+1, můžete si vybrat mezi rodinou s dětmi nebo studenty.
 
U rodiny s dětmi můžete počítat s dlouhodobějším pronájmem, ti se tam začnou cítit jako doma, a podle toho se k bytu budou chovat, jelikož mají děti, dá se předpokládat, že jde o lidi zodpovědné, takže byste neměli mít ani obavy o pravidelné placení nájmu, o něco horší situace může nastat při tzv. vyúčtování energií, proto je lepší předem nastavit vyšší zálohy, rodina s dětmi se vždy raději přizpůsobí o něco málo vyšší částce každý měsíc, než když za nimi za rok přijdete s doplatkem několika desítek tisíc.
Pro Vás finančně efektivněji vyjde pronajmout byt studentům– koleje bývají drahé a přeplněné, a navíc, většina dnešních mladých lidí takové bydlení upřednostňuje.
Zatímco rodině s dětmi pronajmete byt 3+1 zhruba za 13.000 korun, do stejně velkého bytu se vejdou tři až čtyři studenti, z nichž každý je ochotný dát za takové bydlení částku zhruba 5-6 tisíc korun měsíčně.
 
Pokud se budete rozhodovat, zda nechat byt vybavení či nikoliv, to už je na Vašem uvážení, zvláště při výběru nájemníků, jaký ve Vás vyvolají dojem, pokud bude člověk single, nebo to bude rodina s dětmi, ti většinou vlastní nábytek mají, zatímco studenti uvítají, když bude byt vybavený, nemusíte se bát, že by Vám zařízení zničili, navíc vše se dá zanést do smlouvy.
Jedinou nevýhodou, pokud si vyberete studenty, že u nich nemáte jistotu dlouhodobého pronájmu.

Ať už máte dva byty z jakéhokoli důvodu, buď jste si našetřili dost peněz a investovali je do koupě bytu, aby Vaše děti jednou měli…