Nezařazené

Deficit na veřejných financích opět narůstá

Z dostupných materiálů ministerstva financí vyplývá, že v dalších letech by měl deficit veřejných financí dále narůstat. V roce 2021 na 0,3 procenta HDP a v roce následujícím by to pak mělo být 0,5 procenta HDP. Tyto podklady vyplývají z aktualizované verze Konvergenčního programu, který je součástí Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí.

hromada pětistovek

Veřejné finance

V loňském roce přebytek veřejných financí klesl na 0,9 procent, přičemž rok před tím to byl přebytek ve výši 1,6 procenta HDP. Evropská unie vyžaduje, aby byl deficit menší než tři procenta HDP.

Vládní dluh

V následujících letech je však podle analýz před námi klesání vládního dluhu na HDB. Letos je plánován ve výši 31,5 procenta HDP a na další rok by to mělo být 30,8 procenta. V roce 2021 pak 30,2 procenta a v roce 2022 pak 29,7 procenta hrubého domácího produktu.

V roce 2018 byl dluh ve výši 32,7 procenta. Evropská unie pak požaduje, aby úroveň zadlužení byla nižší než 60 procent. Dá se tedy říct, že i v budoucnu bude patřit Česká republika mezi země, které jsou nejméně zadluženy v rámci veřejných financí.
platba v hotovosti

Zmiňovaný Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí měny euro. Tento program popisuje rozpočtovou strategii vlády a samozřejmě plánovaný vývoj ve veřejných financích na následující roky. Ministerstvo financí musí v plánech počítat například s plánovaným růstem důchodů.

Konvergenční program musí vždy vláda po vytvoření projednat a následně do konce dubna každý rok odeslat do Bruselu.

Mzdy nadále porostou

Dokument se kromě jiného zabývá ekonomickou úrovní České republiky vyjádřenou jako HDP na obyvatele v běžné paritě kupní síly. Ta v předchozím roce činila přibližně 90 procent ekonomické úrovně průměru Evropské unie a 73 procent ekonomické úrovně samotného Německa.

Mezi lety 2019 a 2022 vy měl objevit další očekávaný dynamický růst mezd a mírné posilování koruny vůči euru, čímž bychom se měli přibližovat v těchto ukazatelích právě průměru EU.

Z dostupných materiálů ministerstva financí vyplývá, že v dalších letech by měl deficit veřejných financí dále narůstat. V roce 2021 na 0,3 procenta HDP a…