Nezařazené

Nákup bez nesnází


Starší lidé

Největším problémem starších lidí je omezená pohyblivost, problémy se zrakem a sluchem, a občas se přidávají také problémy s pamětí. Pokud potkáte staršího člověka v obchodě, počítejte s tím, že se prostě nebude pohybovat tak rychle, jak byste si možná přáli, nebo že vám okamžitě neuhne z cesty. Že je to samozřejmost? Bohužel jsem sama byla svědkem toho, že se mladší lidé bezohledně okolo seniorů protlačili k regálům. Zkuste svým starším spoluobčanům také nabídnout, že jim přečtete etikety na zboží, protože pro ně často mohou být příliš malé. Ujistěte se také, že pokud na ně mluvíte, tak vás slyší, a mějte s nimi trpělivost i u pokladen.
držet peněženku.jpg

Duševní poruchy
Lidé s autismem nebo sociální fobií mohou shledávat návštěvy obchodů neskutečně namáhavými, kvůli jasným světlům, množství ostatních lidí a hlasité muzice. Jak jim můžete pomoci? Především, pokud se ten den na výlet do prodejny necítí, nenuťte je. Naopak pokud se odhodlají, nabídněte jim, že půjdete s nimi. Vyrazte v méně exponované časy, a udělejte si spolu předem jasný plán, co potřebujete sehnat, a tohoto seznamu se držte. Můžete také zkusit zavolat do obchodu, jestli by na určitou dobu nešlo vypnout či alespoň ztlumit agresivní muziku a světla. V současné době přibývá obchodů, které tuto službu nabízejí třeba jednou do týdne samy od sebe. A narazíte-li v obchodě na někoho, kdo se chová zvláštně, nekomentujte to.
hotovostní platba.jpg

Rodiče malých dětí
I pokud sami máte malé děti, a vidíte v obchodě rodiče, jak se snaží zvládnout malého vzteklouna, nechte si své dobré rady pro sebe. Jistě, možná máte pocit, že víte přesně, co dělat, ale NENÍ TO VAŠE DÍTĚ. Místo razení zkuste pomoci. Vyhazuje mrňous věci z regálů? Posbírejte je zpátky. Má rodič problém pobrat najednou nákup, dítě, a ještě najít peněženku? Nabídněte, že věci na pás vyskládáte. A hlavně, prosím, mějte pochopení. Nákup jako z hororu je noční můrou mnoha těch, kdo vychovávají malé děti, a špetka povzbuzení vprostřed apokalypsy jim jistě pomůže více než informace, že mají špatně vychované potomky.


Starší lidé Největším problémem starších lidí je omezená pohyblivost, problémy se zrakem a sluchem, a občas se přidávají také problémy s pamětí. Pokud potkáte staršího člověka…