Drobnosti, které vám pomohou zůstat mladší

Zajímá vás, jak to že se u lidí do určitého věku dá tak nějak určit, kolik jim je, zatímco později jsou rozdíly ve vzhledu a povaze tak markantní, že jde jejich věk jen těžko odhadnout?

Důvodů je totiž hned několik.

Nedostatek kolagenu

Kolagen je ve vodě nerozpustitelná bílkovina, kterou si naše tělo vytváří samo, a má vliv na pružnost naší pleti, tedy na náš mladistvý vzhled. Ano, naše tělo si ji skutečně vytváří samo, ale v dostatečné míře to zvládá jen po určitou dobu, a tak někdy pár let po skončení puberty kolagenu v těle ubývá, a my pozorujeme první skutečně účinky stárnutí. Snad proto vypadají miminka vždy jako miminka, ale padesátiletý člověk může vypadat na třicet, ale také na šedesát. Jelikož totiž kolagen ubývá, musíme jej začít doplňovat jinak, chceme-li se vyhnout vráskám a povadlé pleti. Nějakou část kolagenu lze získat pomocí stravy, další pak díky potravinovým doplňkům. Co se však například tablet týče, musely by být opravdu obrovské, aby dosáhly dostatečného množství kolagenu, a tak je ideální volbou nápoj, který obsahuje bioaktivní kolagen.

tělová kosmetika

Psychika

Dalším faktorem, který má přímé účinky na to, jak staře působíme, je naše psychika. Spokojení a veselí lidé nejenže vypadají, ale obvykle i působí mladší, než skutečně jsou. Stres však přináší vrásky, deprese zase způsobuje, že mladistvá jiskra v oku pohasne, a špatný psychický stav se může podepsat i na nedostatku péče o své tělo, jako třeba špatnou stravu, zanedbávání hygieny, péče o vzhled atd. Nemyté, suché vlasy, vyčerpaná pleť, a špatná životospráva zkrátka způsobí, že ať člověk chce, nebo ne, působí starší.

stařena v poušti

Další faktory

Existuje samozřejmě ještě řada dalších faktorů, které se podílejí na našem fyzickém stárnutí. Patří mezi ně zdravotní stav, přílišné vystavování pleti UV záření, alkohol, drogy, nedostatečný pitný režim, ale také například genetika.

Zajímá vás, jak to že se u lidí do určitého věku dá tak nějak určit, kolik jim je, zatímco později jsou rozdíly ve vzhledu a…