Minipivovárky a lihovárky

Těžko říct, jak je to jinde ve světě, ale v České republice vzniklo neuvěřitelné množství malých pivovárků a lihovárků. Hospoda, která si vaří vlastní pivo ve sklepě dnes není ničím neobvyklým a pivo mnohdy překoná chuť piva z velkých pivovarů, nehledě na množství příchutí, jako třeba http://www.zoobrno.cz/zvirata-v-zoo/chovana-zvirata borůvky.

pivo

Každá větší vesnice, někdy i menší, má svůj vlastní pivovárek a o mnohých z nich se nedozví nikdo dále než pár kilometrů od pivovárku. Většinou se čepuje jen přímo na místě a jediná možnost, jak si originální pivo vzít s sebou domů je PET láhev, do kterých se pivo stáčí. V čem se pivovárky předhánějí jsou i názvy piv, takže najdeme celou řadu zvířat, jako třeba Nachmelenou opici nebo Koníčka, ale třeba i Budulínka.

Narazíte-li na hospodu, která vaří vlastní pivo, jistě byste měli ochutnat.

Stejně široké spektrum nabízí i lihovárky. Destiláty se dají vyrobit z jakéhokoliv ovoce a kdo by odolal pokušení, ochutnat kdoulovici, rynglovici nebo mirabelkovici, když někteří ani neví, jak vypadá ovoce, z kterého je to vyrobené?

Pak ale existuje ovoce, které známe, a proto alkohol z nich vyrobený už si vybíráme podle toho, co máme rádi. Základ je slivovice, kterou znají všichni dospělí. Ale taková meruňkovice, třešňovice, broskvovice nebo malinovice vyrobené v lihovárku, to je originalita. Každý lihovárek bude mít sice základní postup výroby alkoholu stejný, ale určitě nedosáhnou stejného výsledku, protože každý do toho vloží své zkušenosti, poznatky a jak se říká know how.

destiláty

Určitě nejste alkoholici, pokud se rádi zastavíte na svých cestách republikou v místním pivovárku a ochutnáte originální pivo, které vaří přímo ve sklepě pod vámi. Stejně tak koupit si kvalitní destilát v lihovárku, ať už pro sebe jako suvenýr nebo jako originální dárek. Protože kde jen tak koupíte destilát z ovoce, které není běžné, jako třeba jeřáb oskeruše.

Tak na zdraví!

Těžko říct, jak je to jinde ve světě, ale v České republice vzniklo neuvěřitelné množství malých pivovárků a lihovárků. Hospoda, která si vaří vlastní pivo…