Střelba na „vlastní“ kůži

Taky máte pocit, že po všech střílečkách, které jste zhlédli v akčních filmech, už o zbraních víte skoro všechno? Jste přeci majitelem zbrojního průkazu, vlastníte zbraň, kterou umíte dokonale ovládat a každý týden zasahujete terč přesně. Neměl by být tedy pro vás problém, použít zbraň i v praxi. Navíc ve filmech je to přeci tak snadné zasáhnout protivníka.

náboje

Realita vs. výcvik s terčem
Pokud už jste se někdy s takovou situací setkali, kdy opravdu musíte vytáhnout zbraň a tasit na protivníka, jistě vám běhá mráz po zádech ještě nyní. Najednou zjistíte, že nic není jako ve filmu a naopak realita může být o poznání horší. Nic není jako cvičná lekce, kdy můžete střílet v klidu, máte čas zamířit a střílení tak často bývá velmi přesné. V reálné konfrontaci všechno probíhá daleko rychleji a často až po samotném aktu člověku dochází, co se vlastně v daný okamžik přihodilo. Přitom tento problém nastává už při samotném výcviku, kdy nás zaučuje zkušený instruktor se spoustou ocenění, který však s realitou neměl nikdy nic dočinění.

střelné zbraně

Realita na vlastní kůži
Běžný výcvik většinou probíhá ze vzdálenosti od 7 do 45 metrů, přitom většina reálné konfrontace (asi 85%) probíhá na vzdálenost kratší než 6 metrů. A rozhodně to není náhoda. Ve většině případů, kdy došlo k usmrcení, byla vzdálenost útočníka kratší než 3 metry. Někdy došlo dokonce k usmrcení z těsné blízkosti. Právě proto byste měli vyhledávat kurzy, které se snaží pracovat právě s těmito statistikami a jsou schopni připravit na reálný útok. Celý výcvik by vás měl připravit nejenom po fyzické stránce, ale právě i po té psychické. Psychika člověka, totiž dokáže v nejtěžších chvílích selhat právě jako první. Připravte se tak na to, že po celý den budete vystaveny psychickému i fyzickému teroru, který vám pomůže případný reálný útok co nejlépe zvládnout. Střelnice praha nabízí podobné možnosti tréninku.

Taky máte pocit, že po všech střílečkách, které jste zhlédli v akčních filmech, už o zbraních víte skoro všechno? Jste přeci majitelem zbrojního průkazu, vlastníte…