Nezařazené

Sviťte moderně

Člověk se nejednou může jenom usmívat pod fousy, když se setká s někým z odlehlé a zaostalejší periférie, s někým, koho civilizace tak jaksi míjí. Totiž nemusel by se při takovém setkání usmívat jenom pod fousy, ale je-li slušně vychovaný, nebude přece zjevně zesměšňovat někoho, kdo si v tomto ohledu klidně vystačí i sám.
ruka se zářivkou
Představte si takového pantátu ze zapadlé vísky, který k vám přijede, projde se s vámi několika obchody, a když nakonec skončíte u vás doma, začne se vychloubat, jak on na to vyzrál. Tím, že si zavčasu, hned ve chvíli, kdy se objevila první upozornění na toto téma, nakoupil do zásoby horu laciných žárovek, s níž si vystačil dodnes a ještě dlouho si i vystačí.
Jak jenom se tento cítí potěšen tím, že na to vyzrál! Že si dříve, než nám je bruselští páni zakázali, nakoupil levně ony staré žárovky, a tak ušetřil. Na rozdíl od vás, kteří už máte doma ve všech svítidlech jakési úsporné zářivky, které stojí hromadu peněz.
žárovka 220V
Člověk neví, zda se má nad podobnými názory smát, nebo spíše plakat. Protože dobře ví, že ač na to dotyčný svým způsobem chytře vyzrál, ve skutečnosti notně prohloupil.
Má člověk někomu takovému vysvětlovat, že koupě nebyla žádná hloupost? Že takovýto zdroj světla sice vyšel ve srovnání s klasickými žárovkami draho, jenže šlo ve skutečnosti právě naopak o (nejen) cenově výhodné řešení? Nebo je lepší nechat žít takového strejce v bludu?
Toto dilema si musí rozhodnout každý, kdo se do podobné situace dostane, sám. Ovšem logika věci naznačuje, že by asi měl být onen člověk, nemající o vymoženostech moderní doby dost možná vůbec tušení, poučen. Měl by být informován. Protože to sice možná ani nepochopí, jenže co kdyby?
Vždyť takové úsporné zářivky, jakkoliv dražší než byly ty staré žárovky kdysi, dokážou učiněné divy. Díky novým technologiím v oblasti osvětlovací techniky lze přece ušetřit na energii, a to klidně i tisíce korun ročně. A to bez ohledu na to, používáme-li taková moderní svítidla doma, v práci nebo třeba „kompromisně“ ve vlastní dílně.
oranžová zářivka
Ten, kdo vsadil na úsporné zářivky, prostě nemá důvod se za svou volbu stydět. Ba právě naopak – měl by na sebe být pyšný.
A pokud by se mu snad chtěl nějaký nechápající strejc z periférie smát, vždy je tu řešení, díky němuž onoho hlupáka přejde smích.
Vždy přece stačí vytáhnout vyúčtování spotřeby elektřiny. A v tu chvíli už je jasno jako pod tou nejvýkonnější zářivkou. Úspornou a přece člověka ani v nejmenším neomezující.

Člověk se nejednou může jenom usmívat pod fousy, když se setká s někým z odlehlé a zaostalejší periférie, s někým, koho civilizace tak jaksi míjí.…