Vůně a jejich využití

Vůně je vjem, který zprostředkovávají čichové receptory. Je to vlastně schopnost vnímat nějakou látku rozpuštěnou ve vzduchu. Buď je vjem příjemný a je označen jako vůně, nebo nepříjemný a je to zápach či smrad. Naše psychika je vůněmi ovlivněna více, než si uvědomujeme. Mozek si vůně velmi dobře pamatuje. Stane se, že něco ucítíme a vybaví se nám člověk, věc či událost, kterou máme s touto vůní v podvědomí spojenou.
suché růže

Aromaterapie pracuje s vůněmi a jejich psychickým vlivem na člověka. Vůně mohou navodit zlepšení psychického i fyzického stavu. Je to vlastně léčba prostřednictvím vůní. Používají se čistě rostlinné éterické oleje, jejichž vůně se šíří do okolí buď prostřednictvím aromalamp, difuzérů či vonných tyčinek. To je léčba inhalační. Další možností je vstřebávání účinných látek přes kůži, takže kožní nebo pár kapek olejíčku polykáme – vnitřní užívání. Druh oleje použijeme podle toho, co potřebujeme. Můžeme zvolit třeba relaxační meduňku, stimulující skořici, adaptogenní mátu, harmonizující santal, stabilizující růži… Možností je nepřeberné množství, existují také směsi olejů atd.
hřebíček v pomeranči

Protože už víme, jak důležité jsou vůně a co umí, naskýtá se otázka, jak a čím provonět náš domov. Zde můžeme narazit na problém… co člověk, to jiná preferovaná vůně. Tudíž bychom se měli s ostatními obyvateli domova domluvit na nějaké, pro všechny příjemné, vůni. Ideální jsou opět přírodní, protože chemické mohou alergizovat a někdy být i zdraví škodlivé – karcinogenní.

Použít můžeme již zmíněné aromalampy nebo vonné svíčky. Zajímavé je i pot-pourri, což jsou sušené rostliny a koření umístěné v nádobkách či prodyšných sáčcích. Působí i jako velmi estetická dekorace. Vonné esence na rozdíl od olejů nezanechávají skvrny, takže se mohou přímo nakapat na koberec, sedačku apod. Na topení lze položit kolečka pomeranče nebo citronu, hřebíček a skořici event. přímo do celého pomeranče či citronu hřebíček zapíchat. A hned máme byt provoněn zcela přírodní vůní.

Vůně je vjem, který zprostředkovávají čichové receptory. Je to vlastně schopnost vnímat nějakou látku rozpuštěnou ve vzduchu. Buď je vjem příjemný a je označen jako…