Libeček lékařský

Libeček pochází z oblasti Afghánistánu nebo Íránu a v dnešní době se rozšířil do Evropy a Severní Ameriky. Je to vytrvalá rostlina, která může vyrůst až do výše 2,4 metru. Nejvíce roste v místech, které jsou dostatečně slunná a částečně zastíněné, půda by měla být vlhká a bohatá na humus. Chutí je podobný celeru, kopru, mrkvi nebo petrželi a proto se často používá v kuchyni, ať už přidáním do polévky, omáčky či na maso. Libeček se řadí mezi léčivé bylinky, který pomáhá při problémech s ledvinami, trávením nebo nadýmáním, také je dobrý na úlevu kašle anebo pomáhá při pálení žáhy. Pokud si přidáme libeček do koupele, může nám pomoci s plísní na těle či s hojením ran.
pěstování libečku
Pěstování libečku na zahradě
Nejvíce se libečku daří v létě. Rychlé vypěstování libečku je z kořenových puků. Zasazený libeček nám za poměrně krátkou dobu, udělá krásný trs. Semena můžeme sázet na jaře (březen a duben) nebo v létě (srpen a září). Semena se sázejí přibližně 3 centimetry pod povrch zeminy a ve vzdálenosti aspoň 60 centimetrů. Libeček roste pomaleji, až doroste do velikosti 10 cm, podtrhejte je alespoň na 15 cm vzdálenost a zasaďte je na trvalé místo. Zemina by měla být kyprá, humusní s dostatkem živin. Nejlepší místo na vysazení je slunné, tak i polostinné místo. Bylinka pokud není velké teplo, tak se nemusí ani tolik zalévat.
bylinka libeček
Pěstování libečku v bytě nebo domě
Nejlepší je libeček pěstovat na zahradě, jelikož dorůstá až do výše 2,4 metru. Pokud ho nemůžeme pěstovat na zahradě, jde libeček pěstovat i doma v květináči. Květináč by měl stát na teplém a světlém místě, nejlépe na okenním parapetu. Péče o libeček v domácnosti, vyžaduje větší starost. Libeček bychom měli zalévat méně vody, protože má méně substrátu, který rychleji schne. Také si musíme dát pozor na přelití, aby libeček neuhynul. Rostlina by se alespoň jednou ročně měla přesadit, ale ne přihnojovat. Jelikož je to bylinka je nejlepší si koupit každý rok novou rostlinku, kvůli vůni a chuti.

Libeček pochází z oblasti Afghánistánu nebo Íránu a v dnešní době se rozšířil do Evropy a Severní Ameriky. Je to vytrvalá rostlina, která může vyrůst až do…