Poplatky za takzvané europlatby

Už v minulém roce Evropská unie rozhodla, že si banky již nebudou moci účtovat vysoké poplatky za převody měn do eur a naopak. Tyto poplatky byly nepříjemné pro všechny kromě bankovních institucí. Od letošního prosince si již banky nebudou vybírat vysoké poplatky za tyto převody. Nyní je možný převod zcela zdrarma nebo za poplatek do přibližně 10 Kč. Evropská unie myslela i na podnikatele. Nařízení se týká tedy soukromých osob i podnikatelských subjektů.
bankovní poplatky

SEPA – Single Euro payments area

Sami banky si poplatky za převody nenechali ujít, proto musela zasáhnout Evropská unie. Do této zóny patří členské státy, země Evropského hospodářského prostoru a některé další státy. Do SEPA zatím nepatří z významných partnerů Rusko, Ukrajina nebo například Turecko.
Tímto nařízením se konečně povolila brzda v nákupech. Běžný spotřebitel totiž mohl klidně kvůli úhradě 10 eur zaplatit polatek 24 euro, což bylo pro obchod likvidační. Tyto poplatky tedy v zásadě ničili obchody a zvýhodňovali obchody, kde nebylo převodu měn potřeba. Od letošního prosince máme tedy více otevřených možností pro například lepší nabídku zboží a služeb.
převody měn

České banky – rušení poplatků

Některé české banky s rušením poplatků nespěchaly. Je škoda, že nikdo nevyužil takové marketingové šance, aby získal více klientů. Otázkou ovšem je, zda tyto poplatky nebyly tak vysoké a výhodné než nový zákazníci.
Jako první na našem trhu tyto poplatky zrušila na začátku roku 2019  mBank. Na jaře se pak přidala Fio banka a postupně se přidávali další. Na poslední možný termín čekali například Česká spořitelna nebo Komerční banka. Komerční banka si nechávala tyto poplatky do poslední možné chvíle a i nyní si za převod měn zaplatíte. Částka za převod u Komerční banky činí 6 Kč.
Některé banky jsou zajisté zklamané ze ztráty tak snadných poplatků. To ovšem dokazuje i ponechání alespoň malého poplatku za převody. Je smutné, že regulaci poplatků musela zajistit až Evropská unie, kdy víme, že takové rozhodnutí není platné ze dne na den.

Už v minulém roce Evropská unie rozhodla, že si banky již nebudou moci účtovat vysoké poplatky za převody měn do eur a naopak. Tyto poplatky byly…