Připravte vaši zahradu na zimu

Zahrada si po celém létě, kdy kvetla, plodila a zdobila, musí odpočinout a uložit se k zimnímu spánku. Odpočinek od nejrůznějších prací na zahradě jistě oceníte i vy. Abychom jsme se na jaře mohli zase těšit z nových oddenků a čerstvých květů, je potřeba před zimou přeci jenom ještě věnovat zahradě jistou pozornost. Jak začít než hezky odshora – třeba právě okrasnými stromy a keři.

sníh na zahradě 

1.       Ovocné stromy a keře

Ovocné stromy i keře si zaslouží menší prostříhání. U užitkových tvarujte korunu, zkraťte nárůstky a odstraňte zdvojené větve. Nezapomínejte ani na živý plot, který je potřeba zastřihnout do roviny. U ovocných stromů stříhejte pouze mladé větve, které rostou kolmo nahoru, prosvětlete vnitřní část koruny a odstraňte suché a zlomené větve. Stejně tak můžete odstranit větve, které se kříží nebo jsou přerostlé. U keře rybízu odstraňte staré větve, maliny pak stačí zkrátit o dvě třetiny.

 sníh na zahradě

2.       Trávník

Trávníku věnujte největší pozornost právě na podzim. Pokoste ho na výšku okolo 3 cm a zbavte se spadlého listí i posekané trávy nebo krtinců. Pokud není trávník příliš vlhký, můžete ho pohnojit vyzrálým kompostem nebo hnojivem s dostatečným množstvím draslíku. Na odstranění mechu se nejlépe hodí vápenec. Spadané listí pak můžete použít jako ochranu stromů a keřů před mrazem.

zimní krmení

3.       Záhonky

Příprava na zimu se nevyhne ani záhonkům. Půda je po sezóně velmi vyčerpaná, proto je potřeba jí důkladně zrýt a pohnojit kvalitním kompostem nebo hnojem. Na zimu jí můžete i vyplít. Záhon pak na podzim nemusíte uhrabávat, ale hroudy nechte pěkně zmrznout. Těžká půda pak bude potřebovat odlehčit pískem nebo rašelinou.

 

4.       Bazény a zahradní jezírka

Zahrada v zimě j hlavně sníh a mráz, proto ze zahrady ukliďte všechno, čemu to škodí. Smotejte přívodní hadice, zavřete přívod vody. Z bazénu vypusťte třetinu vody, odmontujte a uschovejte filtrační zařízení.


 


Zahrada si po celém létě, kdy kvetla, plodila a zdobila, musí odpočinout a uložit se k zimnímu spánku. Odpočinek od nejrůznějších prací na zahradě jistě oceníte…